CMS - co to za skrót?
System CMS to pojęcie, które często pojawia się w temacie stron internetowych. Rozwinięcie tego skrótu to Content Management System, czyli system zarządzania treścią. Pozwala na edytowanie strony, dodawanie i usuwanie treści poprzez panel administracyjny, bez potrzeby ręcznego kodowania, tak jak ma to miejsce w przypadku statycznych stron HTML. Jeśli Twoja strona została stworzona przy pomocy systemu CMS, to znaczy, że będzie ją można samodzielnie edytować bez pomocy programisty.
Rodzaje systemów zarządzania treścią
Zanim przejdziemy do opisu co dokładnie można zrobić w takim systemie, warto wspomnieć o różnych jego rodzajach. Jest ich kilka i różnią się przede wszystkim ceną i stopniem skomplikowania.
- Open source - czyli system oparty na otwartym kodzie źródłowym. Są udostępniane bezpłatnie i ciągle aktualizowane i pozwalają na dowolną modyfikację plików. Stronę można zrealizować na gotowym (darmowym lub płatnym) motywie lub stworzyć indywidualny (zatrudniając agencję lub freelancera). Najpopularniejsze takie systemy to WordPress, Drupal i Joomla.
- SaaS (Software as a service) - czyli system abonamentowy. Wykupując abonament mamy najczęściej wliczony w cenę hosting i nasza strona utrzymywana jest na danej platformie. Takie systemy najczęściej mają duże ograniczenia jeśli chodzi o ingerowanie w kod źródłowy, więc nie pozwalają na indywidualne rozwiązania. Takim systemem jest np. Wix lub Shopify.
- Autorski CMS - czyli system zarządzania treścią napisany od zera pod nasze potrzeby. Jest to zdecydowanie najdroższa opcja, bo otrzymujemy dokładnie takie funkcjonalności, jakie są nam niezbędne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jesteśmy związani z twórcą systemu, w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów CMS.
Najpopularniejszy system CMS - WordPress
Od kilku lat na scenie systemów zarządzania treścią króluje WordPress, i to nie bez powodu, bo jest najlepiej wspieranym i najprężniej rozwijającym się CMS-em.
Według danych na lipiec 2021 systemu CMS WordPress używa 42% całego Internetu! Natomiast biorąc pod uwagę jedynie strony z systemem zarządzania treścią to jest to ponad 65%, zostawiając inne tego typu rozwiązania daleko w tyle.
No to fajnie, że jest taki popularny, ale jakie są z tego korzyści? Przede wszystkim takie, że nad jego stabilnością i bezpieczeństwem czuwa cała armia społeczności programistycznej 🙂 42% całego Internetu to bardzo duża odpowiedzialność, wyobraź sobie, że nagle to wszystko przestaje działać. Tragedia! Dlatego jakiekolwiek luki w bezpieczeństwie samego systemu są natychmiastowo zgłaszane i niwelowane (mowa tutaj o kodzie WordPressa, co innego jeśli chodzi o dodatkowe wtyczki do niego, ale to już odrębny temat).
Przy pomocy WordPressa stworzone zostały takie strony jak:
- Rolling Stone
- Adobe Blogs
- Vogue
- Walt Disney
- Renault Group
- Sony Music
- i wiele innych 🙂
Tak więc widzisz, że jest to dość poważny system. Można za jego pomocą stworzyć bardzo proste strony firmowe jak i rozbudowane portale z wieloma funkcjonalnościami. Bardzo dużą zaletą tego systemu jest fakt, że prostą stronę internetową można stworzyć samemu, bez umiejętności programowania. Oczywiście sami nie będziemy w stanie stworzyć strony z indywidualnym projektem graficznym, czy dodać bardziej skomplikowane treści, nie mówiąc już o odpowiedniej optymalizacji, ale jeśli mamy ograniczony budżet to na start możemy spróbować stworzyć taką stronę samemu i sporo zaoszczędzić.
Co można zrobić samemu w WordPressie?
Jeśli Twoją stronę internetową tworzyła profesjonalna firma czy osoba, to będzie można na takiej stronie edytować naprawdę dużo bez obawy, że wszystko się wysypie. Podstawowy edytor w WordPressie daje możliwości:
- formatowania i edytowania tekstu (podobnie jak w Wordzie)
- dodawania zdjęć oraz galerii
- tworzenia prostych układów kolumnowych
- tworzenie tabel
- dodawania filmów z dysku lub zewnętrznych stron (np. YouTube)
- tworzenie prostych elementów layoutu z predefiniowanych bloków
Natomiast to jakie jeszcze możliwości edycji będzie miała Twoja strona zależy od wykonawcy. Może to być np.:
- wgrywanie plików, dokumentów do pobrania
- tworzenie i zarządzanie portfolio
- tworzenie katalogu produktów / usług
- prowadzenie platformy e-learningowej
- prowadzenie sklepu internetowego
- i właściwie cokolwiek wymyślisz, co Twój programista będzie w stanie wdrożyć 🙂
Więcej o WordPressie dowiecie się na oficjalnej stronie internetowej: https://pl.wordpress.org/
Na co uważać
Bardzo ważną rzeczą, o której musimy pamiętać jest to, że systemy zarządzania treścią są żywymi organizmami, których nie możemy pozostawić samym sobie. Takie rozwiązania są co jakiś czas aktualizowane, dodawane są unowocześnienia i łatane są luki bezpieczeństwa, więc musimy mieć w pamięci, żeby takie aktualizacje wykonywać. W WordPressie możemy skorzystać z automatycznych aktualizacji, na co jednak trzeba uważać w kwestii konfliktów między wtyczkami. Jeśli powiesimy naszą stronę w Internecie, a następnie nie będziemy do niej zaglądać przez dłuższy czas, to istnieje ryzyko, że nie będzie działała tak jak powinna. Dlatego bardzo ważny jest wybór wykonawcy takiej strony internetowej - jeśli dobrze trafisz, to strona nie wysypie się po aktualizacjach, a wykonawca przeszkoli Cię dokładnie z dbania o nią albo zaproponuje opiekę techniczną. Miej to na uwadze, kiedy będziesz porównywać ceny takich usług - najniższe oferty najprawdopodobniej dotyczą stron, które rozsypią się po kilku miesiącach.
Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem strony na WordPressie serdecznie zapraszam do skorzystania z moich usług - napisz na hello@nataliajagus.com a przedstawię Ci ofertę 🙂