Zazwyczaj duży rozmiar zdjęcia to coś, o co nam chodzi. Możemy je wtedy wydrukować w pięknej jakości, albo do woli powiększać i podziwiać na ekranie komputera. Ale sytuacja przedstawia się inaczej, kiedy potrzebujemy takie zdjęcie wgrać na stronę internetową, albo po prostu potrzebujemy go w konkretnej, mniejszej szerokości. Jak zmniejszyć takie zdjęcie? A jeśli mamy całą paczkę, jak zrobić to automatycznie? Poniżej znajdziecie instrukcję z linkami, a jeśli wolicie formę video, to czeka ono na Was na samym dole 🙂
Nie taki Paint straszny
Jeśli myślicie, że Painta używa się tylko na lekcjach informatyki w szkole, to nic bardziej mylnego. Ten niepozorny program może pomóc Wam z drobnymi operacjami na obrazkach, takimi jak np. zmniejszanie, czy kadrowanie. Jeśli macie tylko jedno zdjęcie i potrzebujecie szybko zmienić jego rozmiar, to Paint przychodzi na ratunek.
- Otwórz obrazek w Paincie
- Z Narzędzi głównych wybierz opcję "Zmień rozmiar"
- Zmień rozmiar o wartość procentową lub przełącz na zakładkę "Piksele" i wpisz konkretną szerokość / wysokość.
- Po zmianie zapisz obrazek.
- Gotowe 🙂 Twój obrazek jest zmniejszony.
Niestety takiej operacji nie możemy wykonać automatycznie na większej ilości zdjęć, więc ma to zastosowanie wyłącznie do pojedynczych obrazków. Jeśli takie zdjęcie wrzucamy na stronę internetową, to są narzędzia, które lepiej kompresują z zachowaniem dobrej jakości. O tym poniżej.
BIRME
Moim faworytem do hurtowej edycji rozmiaru zdjęć jest darmowa strona birme.net. Możemy tutaj wrzucić dowolną ilość zdjęć i ustawić dokładne ich parametry, takie jak szerokość, wysokość, stopień kompresji, a nawet dodać znak wodny czy zmienić nazwę wg ustalonego wzoru. I to wszystko bez dodatkowych opłat 🙂
Wystarczy, że wgramy na stronę zdjęcia ze swojego komputera, ustawimy wszystkie parametry i klikniemy "Save as zip" albo "Save files". W pierwszym przypadku dostaniemy paczkę zip, a w drugim pojedyncze pliki.
Compressor
Drugą propozycją jest narzędzie, które działa na bardzo podobnej zasadzie. Tutaj jednak mamy tylko dwie opcje od wyboru, "Lossy" czyli jak największą kompresję lub "Lossless", czyli kompresję z zachowaniem jak najwyższej jakości zdjęcia. Dodatkowe opcje konfiguracyjne są niestety zablokowane w darmowej wersji. Możemy też wgrać wyłącznie 10 zdjęć. Ale jeśli nie potrzebujemy aż tylu obrazków i nie zależy nam na dodatkowych opcjach konfiguracyjnych, to w tym narzędziu możemy bardzo szybko wykonać podstawową kompresję.
TinyPNG czyli stronka z Pandą
Panda jest bardzo popularna wśród twórców stron internetowych 🙂 Na tej stronie możecie liczyć na najlepszy stopień konwersji. Podobnie jak w poprzednich narzędziach wgrywacie zdjęcia na stronę i zostają one zmniejszone. Dostajecie informację o tym ile procent udało Wam się zaoszczędzić na rozmiarze. Jedyną wadą tego narzędzia jest to, że nie można tutaj ustalać konkretnego rozmiaru zdjęcia w pikselach. Dlatego sprawdza się ono najlepiej, kiedy zdjęcia mamy już w odpowiednich rozmiarach, ale chcemy skompresować ich wagę.
Tutorial video ze zmniejszania rozmiaru obrazków
Instrukcje instrukcjami, ale chyba najlepiej jest pokazać krok po kroku wszystko w formie video 🙂 Tym samym zapraszam Was na mój nowopowstały kanał na YouTube, gdzie będę umieszczała tego typu filmy z rzeczami, które mam nadzieję będą dla Was przydatne.