Natalia Jaguś logo
Co to jest hosting i domena?
12 lipca 2021

W życiu Twojej firmy w końcu przychodzi ten moment, kiedy postanawiasz, że to już czas na pokazanie się w sieci i stworzenie strony internetowej. Idziesz do agencji lub freelancera, a oni pytają Cię o dziwne rzeczy, typu czy już zarejestrowałeś domenę, albo czy wykupiłeś hosting. A może już gdzieś słyszałeś te pojęcia, ale nie do końca wiesz o co chodzi? Co to są za czary?

Domena

Domena to nic innego jak adres Twojej strony. Unikalny, niepowtarzalny, jedyny taki. Powinien być maksymalnie prosty, tak żeby był czytelny i łatwy do umieszczenia na materiałach reklamowych - unikaj więc domen typu "janbudfirmabudowlananajlepszawokolicy.pl" 🙂

domena strony internetowej

Skąd wziąć domenę?

No dobrze, skoro zdecydowałeś, że wypadałoby, żeby Twoja strona miała adres, to teraz chcesz go zdobyć. Czy trzeba w tej sprawie udać się do jakiegoś urzędu, a może wystosować jakiś wniosek? Nie 🙂 Sprawa jest bardzo prosta i bezbolesna - wystarczy skorzystać z usług rejestratora domen, czyli firmy za której pośrednictwem nasza domena zostanie zapisana w rejestrze NASK. Najwygodniej jest zarejestrować domenę w tym samym miejscu, w którym będziemy wykupowali hosting, o którym wspominam niżej. Bardzo szybko się zorientujesz, że takich firm jest mnóstwo, ale nie martw się, na koniec wspomnę o tych wartych uwagi.

Rejestracja domeny to prosty proces - wybierasz nazwę oraz końcówkę (np. .pl, .com, .eu, .com.pl, albo regionalne .waw.pl itp.) oraz sprawdzasz jej dostępność. Jeśli domena jest dostępna to możesz przechodzić dalej do uzupełniania swoich danych oraz płatności. Może się jednak zdarzyć, że adres, który chciałeś zarejestrować już istnieje i wtedy niestety nie możesz z niego skorzystać. Jeśli bardzo zależy Ci na danym adresie możesz znaleźć jego właściciela przez WHOIS (o ile nie ukrył swoich danych) i zapytać o możliwość odsprzedania domeny.

Ile powinna kosztować domena?

Koszty są zależne od końcówki, ale dla standardowej domeny .pl rejestracja to koszt kilku / kilkunastu złotych. Rejestracja jest czynnością jednorazową, natomiast domenę musimy co roku przedłużać. Jeśli tego nie zrobimy, domena wypada znowu do puli wolnych adresów i może ją zarejestrować ktoś inny. Są nawet takie firmy, które specjalnie rejestrują świeżo wygaśnięte domeny, żeby potem odsprzedać je drożej zapominalskim właścicielom, którym przedłużenie wypadło z głowy (albo o nim nie wiedzieli). Koszty przedłużenia domeny .pl bezpośrednio u rejestratora nie powinny przekroczyć 100 zł / rok.

Rejestrować domenę samodzielnie, czy przez agencję / freelancera?

Może zdarzyć się tak, że rejestrację domeny zaproponuje Ci firma lub osoba wykonująca stronę internetową. Jeśli naprawdę nie czujesz się na siłach, żeby zrobić to samodzielnie, to możesz skorzystać z takiej opcji, ale musisz mieć na uwadze, że podmiot rejestrujący domenę staje się jej prawowitym właścicielem - abonentem. To znaczy, że mimo, że zapłaciłeś agencji / freelancerowi za rejestrację i przedłużenie, to nie Ty jesteś właścicielem domeny. Jeśli z jakiegoś powodu odmówią oni dalszej współpracy, czy zmienią ceny, albo po prostu zachowają się nieetycznie, to nie będziesz mógł tej domeny przenieść i możesz stracić do niej dostęp, ponieważ w świetle prawa nie należy ona do Ciebie. Dlatego uważam, że najbezpieczniej jest samodzielnie zarejestrować domenę, tak żeby potem nie mieć problemów z jej własnością.

Hosting, czyli serwer

Jest taka fajna metafora, która pozwala dobrze zobrazować sobie kwestie domeny i hostingu. Gdyby potraktować Twoją stronę internetową jako dom, to domena jest jego adresem, natomiast hosting można porównać do działki, na której ten dom ma być pobudowany. Tak samo strona internetowa potrzebuje miejsca, w którym będą przechowywane wszystkie jej pliki.

hosting www

W zależności od tego, jaki pakiet hostingowy wybierzemy będziemy mieli do dyspozycji różną powierzchnię dyskową, pamięć RAM, obsługę firmowej poczty, itp. Najlepiej gdyby liczba stron, baz danych, skrzynek email była dowolna, żeby był wspierany protokół HTTP/2 odpowiadający za szybką komunikację z przeglądarką, a wśród usług w cenie był certyfikat SSL (przeczytaj o certyfikatach tutaj) oraz kopie zapasowe. Bardzo ważna jest też obsługa techniczna, jej szybkość reagowania na zgłoszenia i jakość ich rozwiązywania. Dlatego odradzam firmy z pierwszych wyników Google, które najwięcej inwestują w marketing, a najmniej w faktyczną jakość swoich usług 😉

Ile powinien kosztować hosting?

Widełki cen hostingu mogą być bardzo szerokie, od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych rocznie i zależą przede wszystkim od rodzaju i parametrów pakietu. Przy zakupie hostingu w większości firm pierwszy rok jest w promocyjnej cenie, a kolejne lata mają wyższą cenę - która jednak powinna być stała. Dla mniejszej czy średniej wielkości strony internetowej koszt hostingu powinien wynosić maksymalnie 200 zł rocznie. Na pewno znajdą się oferty za 50 czy 100 zł, tylko zawsze musimy mieć na uwadze, że niższa cena z czegoś wynika. Jednak gdy za hosting płacisz więcej niż 200 zł rocznie, to powinna zapalić się czerwona lampka. Niektóre firmy praktykują stopniowe podnoszenie ceny co roku. Najbardziej abstrakcyjna cena, którą usłyszałam od klienta to 800 zł rocznie za hosting jednej małej strony internetowej. Niestety, ale duże firmy łapią klientów na promocyjną cenę typu 50 zł za pierwszy rok, a potem co roku ją zwiększają i wykorzystują to, że klienci często nawet nie wiedzą, że mogą zlecić przeniesienie strony na inny hosting. Jeśli jesteś w takiej sytuacji to odezwij się do mnie - pomogę z migracją.

Czy mogę mieć hosting w innej firmie niż domenę?

Tak. Mimo, że są to usługi ściśle ze sobą powiązane, to nie muszą być utrzymywane w jednej firmie. Jedyne co musimy zrobić, to poinformować domenę gdzie ma kierować. Służą do tego adresy DNS, które znajdziesz w panelu lub na stronie dostawcy hostingu (wyglądają najczęściej tak: ns1.twojhosting.pl, ns2.twojhosting.pl). Wpisujesz te adresy w panelu zarządzania domeną i maksymalnie do 24h powinna ona wskazywać na Twój serwer. Tak w dużym skrócie 🙂

Gdzie wykupić hosting i domenę?

Przede wszystkim zachęcam Cię, żeby samodzielnie poszukać i przeanalizować oferty z internetu. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na koszty w pierwszym roku i ceny kontynuacji usług.

Ze swojej strony mogę polecić dwie firmy, z którymi wielokrotnie współpracowałam i utrzymuję na nich kilkadziesiąt stron internetowych. Wyróżniają się przede wszystkim uczciwą ceną i świetną pomocą techniczną.

  • LH.pl - rabat 20% przy skorzystaniu z linka
  • dhosting.pl - tutaj bardzo ciekawą usługą jest elastyczne skalowanie zasobów serwera, który dostosowuje się do aktualnego obciążenia (duży ruch, ilość odwiedzin)

Oba linki są linkami afiliacyjnymi, ale możesz mieć pewność, że polecam tylko sprawdzone usługi. Takie same linki mogłam wygenerować z 10 innych firm, ale wspominam tutaj tylko te, z którymi sama współpracuję 🙂

Jeśli Ci się spodobało, udostępnij: 
Natalia Jaguś
Natalia Jaguś
Cześć! Dzielę się tutaj wiedzą na temat grafiki oraz stron internetowych. 
Więcej o mnie
Potrzebujesz profesjonalnej grafiki lub strony internetowej? 
Skontaktuj się
Copyright © 2023 Natalia Jaguś | Wszelkie prawa zastrzeżone
magic-wandlaptop-phonerocketsmilecrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram