Natalia Jaguś logo
Co to jest logo wektorowe?
15 września 2021

Planujesz zamówić do swojej firmy przestrzenne logo na ścianę albo znakowane koszulki? Wykonawca najprawdopodobniej poprosi Cię o logo w wersji wektorowej. Co to za dziwna wersja logo i dlaczego zwykły JPG nie wystarczy?

Co znajdziesz w tym artykule

skalowanie logo wektorowego
Po lewo logo wektorowe, po prawo zwykły obrazek

Co to jest logo wektorowe?

Logo wektorowe składa się z figur oraz pól wyznaczonych przez krzywe, które określają dany kształt. Nie jest więc spłaszczonym obrazkiem, tylko programowym zapisem. Brzmi bardzo poważnie, ale co to właściwie znaczy? Przede wszystkim to, że możemy je dowolnie skalować bez utraty jakości. Jeśli potrzebujesz umieścić swoje logo np. na kilkumetrowym banerze, to używając wersji wektorowej masz pewność, że nie będzie ono rozpikselizowane. Spójrz na gif powyżej - przy zbliżaniu logo po lewej zachowuje jakość, natomiast na tym po prawej widać piksele. Oprócz skalowania takiego logo mamy również możliwość jego edycji w programie graficznym. Załóżmy, że na potrzeby projektu Twoje logo musi być białe. Jeśli dostarczysz grafikowi kolorowe logo w wersji JPG, to niestety nic z nim nie zdziała. Natomiast logo wektorowe po zaimportowaniu do programu pozwala m.in. właśnie na zmianę koloru - ponieważ jest obiektem, nie obrazkiem.

logo wektorowe

Podejrzyjmy teraz te dwie wersje logo w widoku szkieletowym. Logo wektorowe ma wyraźnie zaznaczone kontury, natomiast to po prawej składa się z siatki pikseli, a jego jego granice są zawarte w kwadracie. Logo po prawej stronie jest w wersji rastrowej (bitmapowej) - najczęściej spotykane formaty takiej grafiki to jpg, png, tif. Z takiego pliku niestety nie będzie można wyciąć logo np. z folii czy za pomocą frezarki, bo dla maszyny nie będzie to zrozumiałe 🙂 Natomiast plik wektorowy wskazuje takim maszynom dokładną linię cięcia.

Jakie są formaty logo wektorowego?

Wiemy już, że ani JPG ani PNG nie jest plikiem wektorowym. Tym bardziej logo przesłane w Wordzie 🙂 W takim razie jakie formaty zaliczamy do wektorowych?

  • AI - Adobe Illustrator Artwork - czyli plik z programu Adobe Illustrator. Zazwyczaj są to pliki otwarte, które po uruchomieniu w Illustratorze pozwalają na pełną edycję.
  • EPS - Encapsulated PostScript - najbardziej uniwersalny format plików wektorowych. Nie jest plikiem wewnętrznym żadnego konkretnego programu graficznego, więc z jego obsługą poradzi sobie większość aplikacji.
  • CDR - Corel Draw - plik z programu Corel Draw. Taki plik też będzie plikiem otwartym, który będziemy mogli edytować w Corelu. Tego formatu jednak nie obsłużą inne programy, np. z pakietu Adobe.
  • PDF - Portable Document Format - jeden z najpopularniejszych formatów. Jest uniwersalny, więc otworzymy go zarówno w Illustratorze jak i w Corelu. Trzeba jednak uważać, ponieważ ten format może zawierać zarówno plik wektorowy, jak i bitmapowy, więc logo w PDFie nie zawsze oznacza wektor.
  • SVG - Scalable Vector Graphic - format grafiki wektorowej najczęściej wykorzystywany na stronach internetowych. Tak jak EPS nie jest przypisany do żadnego programu graficznego, więc większość z nich powinna go otworzyć.

Skąd wziąć format wektorowy?

Jeśli Twoje logo projektował profesjonalny grafik lub agencja, to takie formaty powinny znajdować się w paczce w logo. Jeśli projektował je po godzinach znajomy kuzyna szwagra, entuzjasta grafiki, to najprawdopodobniej posiadasz tylko JPG, ewentualnie PNG 😉

Jeśli Ci się spodobało, udostępnij: 
Natalia Jaguś
Natalia Jaguś
Cześć! Dzielę się tutaj wiedzą na temat grafiki oraz stron internetowych. 
Więcej o mnie
Potrzebujesz profesjonalnej grafiki lub strony internetowej? 
Skontaktuj się
Copyright © 2023 Natalia Jaguś | Wszelkie prawa zastrzeżone
magic-wandlaptop-phonerocketsmilecrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram