Nazywam się Natalia i zajmuję się grafiką oraz stronami internetowymi. Swoją przygodę w branży zaczęłam dość wcześnie, dzięki czemu miałam okazję zebrać już sporo doświadczenia i wiedzy. Chętnie podzielę się ciekawostkami, trikami ułatwiającymi pracę, teorią oraz praktyką 🙂

Chciałabym, żeby ten blog był miejscem zarówno dla aktualnych i przyszłych klientów jako baza wiedzy, tak żeby czuć się pewnie i świadomie we współpracy, ale również dla początkujących grafików i twórców stron internetowych, którzy mam nadzieję, że dowiedzą się czegoś nowego i przydatnego.

Jak zostałam grafikiem

Sprawa była dość jasna od samego początku, bo w branży praktycznie się urodziłam. Przyszłam na świat rok po założeniu przez moich rodziców drukarni i agencji reklamowej i razem z nią stawiałam swoje pierwsze kroki. W dzieciństwie biegałam między drukarkami, ploterami, laminatorami, obserwowałam przy pracy grafików i drukarzy, mistrzów poligrafii 🙂

Nie trzeba było długo czekać, żeby zainteresowały mnie programy graficzne, począwszy od Photoshopa, w którym sklejałam swoje pierwsze śmieszne obrazki. Przerabiałam mnóstwo tutoriali, książek i kursów video. Z czasem humorystyczne wytwory przeszły w poważniejszym kierunku grafiki komercyjnej. Widziałam jak graficy w agencji projektowali, jakimi zasadami się kierowali i chciałam spróbować tego samego.

Dzięki zaufaniu rodziców pierwsze projekty dla prawdziwych klientów robiłam już w wieku 16 lat. Miałam ogromne szczęście, że to co zaprojektowałam mogłam od razu zweryfikować w druku - bardzo szybko nauczyłam się co to są spady, nadlewki, profile kolorystyczne, jak muszą wyglądać projekty, żeby zostały dobrze wydrukowane. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z drukarnią dowiedziałam się sporo o technologii druku, rodzajach papieru, uszlachetnieniach i wykorzystując tę wiedzę mogłam coraz pewniej poruszać się w świecie grafiki i pracy z klientami, doradzać co się dobrze sprawdzi, a co nie. Z perspektywy czasu patrzę na swoje pierwsze projekty z przymrużeniem oka. Przez te 8 lat sporo się zmieniło 🙂

Początkowo planowałam pójść na studia związane z grafiką komputerową, ale w wakacje po maturze siadłam do projektowania full-time i zostałam tak już kilka lat. Wiedza, którą nabyłam do tego czasu pozwalała mi rozwiązywać problemy moich klientów, a portfolio się poszerzało. Projektowałam dla przeróżnych branży: restauracji, beauty, firm transportowych, budowlanych, produkcyjnych, serwisów samochodowych, sklepów, itd. Począwszy od drobnej poligrafii typu wizytówki, ulotki, po bardziej złożone realizacje takie jak katalogi produktowe, reklamę wielkoformatową, projekty na auta czy lokale. Z czasem wyszłam też poza rynek lokalny i podjęłam współpracę z większymi klientami, m.in. Decathlon Rent, który obsługuję w zakresie kreacji do social mediów, layoutów stron oraz interfejsów, a także materiałów drukowanych na przestrzeni całej Polski.

Strony internetowe

Przygodę ze stronami internetowymi zaczęłam pod koniec gimnazjum, kiedy trafiłam na szkolenie z podstaw HTML i CSS na UMCS w Lublinie. Było to tylko kilka zjazdów i udało mi się poznać tylko absolutne minimum, ale już wiedziałam, że bardzo mi się to podoba i chcę dowiedzieć się więcej. Większość wiedzy pozyskałam z kursów video i tworzyłam już proste strony internetowe (serdecznie polecam platformę eduweb.pl, która jest kopalnią wiedzy i jest warta swojej ceny). W 2017 roku zdecydowałam się na zapis do prywatnej szkoły programowania na kierunku Front-end & WordPress. Było to pół roku intensywnej nauki z zakresu HTML, CSS, JavaScript, jQuery, AJAX, Gulp, Sass, RWD, PHP, OOP, mySQL, a przede wszystkim bezpośredniego kontaktu z mentorami, doświadczonymi programistami, którzy weryfikowali moją wiedzę i dawali wskazówki.

Później pogłębiałam wiedzę we własnym zakresie (a właściwie robię to do dziś, bo jest to dziedzina, w której zawsze można nauczyć się jeszcze więcej i trzeba być na bieżąco). Uczyłam się JS i Reacta, w którym napisałam nawet kilka aplikacji do własnego użytku.

Aktualnie najwięcej uwagi poświęcam właśnie WordPressowi, który wpisuje się w potrzeby większości moich klientów. Pozwala na stworzenie strony internetowej, która później może być administrowana i edytowana przez osobę bez umiejętności programistycznych. Klienci mogą samodzielnie prowadzić aktualności, galerię, korzystać ze strony jako narzędzia pracy, tak żeby przynosiła jak najwięcej korzyści. Wdrażam głównie indywidualne projekty stron internetowych i skupiam się na jak najlepszej optymalizacji, tak żeby strona działała płynnie i nie była przeładowana niepotrzebnym kodem oraz żeby nie utrudniała pozycjonowania.

W portfolio mam sporo realizacji z zakresu stron internetowych. Możecie zobaczyć je tutaj.

Na zakończenie

Chciałam serdecznie zaprosić Was do śledzenia mojego bloga. Będą regularnie pojawiać się tutaj materiały zarówno tekstowe jak i video, od wyjaśnienia pojęć związanych z drukiem, grafiką czy stronami po praktyczne wskazówki, poradniki i tutoriale.

Miłego dnia! 🙂