Natalia Jaguś logo
Polskie znaki w czcionkach + BONUS
18 października 2021

Polskie znaki w czcionkach

Czy zdarzyło Ci się kiedyś czytać jakiś tekst, który miał ciekawą czcionkę, ale niektóre litery wyglądały dość dziwnie, były pogrubione, czy zupełne inne od reszty? Jeśli tak, to najprawdopodobniej ta czcionka nie posiadała polskich znaków. W Internecie możemy znaleźć bardzo dużo fajnych, darmowych czy płatnych czcionek, ale niestety nie wszystkie z nich przewidują użycie w języku innym niż angielski. Kiedy będziemy próbowali wrzucić ją do tekstu, który posiada niestandardowe znaki, to w tych miejscach czcionka zostanie zastąpiona inną, która takie znaki obsługuje. Najczęściej będzie to jakiś podstawowy, systemowy krój, który nie będzie nawet podobny do tego, którego chcieliśmy użyć.

Jeśli skusił cię bonus, to jest to lista ciekawych, darmowych czcionek z polskimi znakami 🙂 Znajdziesz ją pod koniec artykułu.

W tym miejscu jeszcze chciałam dodać mały disclaimer, gdyby pojawiła się tu osoba bardzo trzymająca się definicji. Wiem, jaka jest różnica między czcionką, fontem, a krojem pisma. Na pewno poruszę ten temat kiedyś na blogu. Ale ten wpis jest skierowany do osób, które takiej różnicy raczej nie znają i to czego szukają, to polskie znaki w czcionkach.

Jak sprawdzić, czy czcionka zawiera polskie znaki?

instalowanie czcionki polskie znaki

Jeśli mamy pobraną czcionkę na dysku, to możemy otworzyć plik TTF i zobaczyć podgląd. W polskiej wersji Windowsa tekst, który zobaczymy to Zażółć gęślą jaźń. Co to w ogóle znaczy? 😀 To najkrótsze zdanie, które zawiera wszystkie polskie znaki diaktrytyczne. Nie wydaje mi się, żeby miało jakieś konkretne znaczenie, ale od lat służy do sprawdzania obsługi polskich znaków w czcionkach.

Powyżej znajduje się zrzut ekranu z pliku instalacyjnego czcionki Heebo. Jak widać polskie znaki zamienione są na zupełnie inny krój pisma. W takim razie nie nada się ona do użycia w polskich tekstach.

Jedną z najlepszych platform z czcionkami jest Google Fonts. Zawiera zbiór darmowych czcionek i ma bardzo przyjazny system filtrowania ich po kategoriach, grubościach a także obsłudze niestandardowych znaków. Po wejściu na stronę w opcjach wybieramy Language, a potem Latin Extended. Właśnie w tej grupie znajdują się czcionki z polskimi znakami.

google fonts cziconka z polskimi znakami

System działa prawie idealnie, ale czasem zdarzyło mi się w wynikach wyszukiwania znaleźć czcionki, które mimo wszystko nie posiadały polskich znaków. Dlatego oprócz odhaczenia tej opcji dobrze jest wpisać np. "Zażółć gęślą jaźń" jako zdanie poglądowe i wtedy zweryfikować, które czcionki faktycznie posiadają polskie znaki. Te, które ich nie obsługują w tych miejscach będą miały puste prostokąty.

Kolejną bardzo popularną stroną z czcionkami jest dafont.com. Tutaj podobnie mamy możliwość wpisania swojego tekstu do podglądu czcionki. Niestety nie ma możliwości jednoczesnego podglądu wszystkich czcionek, więc trzeba robić to pojedynczo.

polskie znaki dafont

Tak jak widać powyżej, ta czcionka nie obsługuje polskich znaków. Pewnie wyglądałaby fajnie np. na zaproszeniach ślubnych, ale o ile nie będą w języku angielskim, to ten krój odpada 🙂

Czy polskie znaki w czcionce naprawdę mają znaczenie?

Może wydawać się, że to pytanie retoryczne, ale niestety często widzę, że ten temat nie jest taki jasny. Wiele razy spotykałam się np. z menu restauracyjnym, w którym ktoś wrzucił fikuśną czcionkę i wykrzaczyły się w niej wszystkie polskie znaki. Jeszcze pół biedy, gdyby były zamienione na podobny krój, ale często te pojedyncze litery wyglądają zupełnie inaczej. Nie ukrywam, że jest to dla mnie bardzo zastanawiające. Przecież taki wydruk ktoś musiał zaprojektować, ktoś to zaakceptował i ktoś wydrukował. Jak to możliwe, że na żadnym z tych etapów nikt nie powiedział "Ej, ale to chyba nie powinno tak wyglądać". Nie wiem, czy w takich przypadkach naprawdę nikt tego nie zauważył, czy był tak zakochany w tej czcionce, że przymknął oko na te polskie znaki, czy może stwierdził, że to nie ma znaczenia. Słuchajcie, to ma znaczenie. Bo coś takiego wygląda po prostu nieprofesjonalnie. Ludzie naprawdę zwracają na to uwagę. A jeśli do takiej restauracji przyjdzie grafik i zobaczy coś takiego, to złamiecie mu serce 😉

BONUS: lista darmowych czcionek z polskimi znakami

Wszystkie czcionki jakie są zawarte na tej liście można pobrać ze strony https://fonts.google.com/

Czcionki bezszeryfowe (proste)

Montserrat

czcionka montserrat

Quicksand

quicksand czcionka

Anton

anton czcionka

Kanit

kanit czcionka

Secular One

secular one czcionka

Czcionki szeryfowe

Playfair Display

playfair display czcionka

Bree Serif

bree czionka

DM Serif Display

dm serif czcionka

Sanchez

sanchez czionka

Cantara One

cantara czionka

Czcionki ozdobne

Italianno

italianno czcionka

Pacifico

pacifico czcionka

Great Vibes

great vibes czcionka

Sacramento

sacramento czcionka

Alex Brush

alex brush czcionka
Jeśli Ci się spodobało, udostępnij: 
Natalia Jaguś
Natalia Jaguś
Cześć! Dzielę się tutaj wiedzą na temat grafiki oraz stron internetowych. 
Więcej o mnie
Potrzebujesz profesjonalnej grafiki lub strony internetowej? 
Skontaktuj się
Copyright © 2023 Natalia Jaguś | Wszelkie prawa zastrzeżone
magic-wandlaptop-phonerocketsmilecrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram