Natalia Jaguś logo
Strona na WordPress stworzona od zera, czy z gotowego szablonu? Wady i zalety obu rozwiązań
17 lutego 2023

WordPress to najbardziej popularny system zarządzania treścią (przeczytaj także: "Co to jest system zarządzania treścią?"), na którym według danych z 2021 roku zbudowane jest już ponad 40% wszystkich stron internetowych na świecie. Popularność tej platformy jako narzędzia do tworzenia stron internetowych nie wzięła się bez powodu. Jest łatwy w użyciu, elastyczny i ma ogromny zasób wtyczek, które można wykorzystać do dostosowania witryny.

Kiedy decydujemy się na stworzenie strony opartej o WordPress mamy do wyboru dwa warianty: gotowe szablony (motywy) lub indywidualna strona stworzona od zera. W tym artykule pokażę różnice między tymi dwoma opcjami oraz to jakie są ich wady i zalety.

Czym są gotowe szablony WordPress?

Gotowe szablony zostały już zaprojektowane, zaprogramowane i są gotowe do użycia. Posiadają wstępnie zdefiniowane układy, schematy kolorów, typografię i inne elementy, które do pewnego stopnia możemy dostosować do swoich potrzeb. Tworzenie strony na takim szablonie polega na konfiguracji wyglądu (na tyle ile szablon daje możliwości) i wgraniu swoich treści i zdjęć.

W repozytorium WordPressa (https://wordpress.org/themes/) możemy znaleźć bardzo dużą bazę darmowych szablonów. Oferują one jednak dość podstawowe układy i nie dają możliwości szerszego rozbudowania, dlatego większą popularnością cieszą się szablony premium, które można kupić w cenie od kilku do kilkudziesięciu dolarów. Najpopularniejszą platformą, na której możemy dokonać takiego zakupu jest Theme Forest (https://themeforest.net/). Ich ceny różnią się w zależności od jakości wykonania, możliwości dostosowywania i funkcji, jakie oferują.

Zalety korzystania z gotowych szablonów WordPress

 1. Łatwa i szybka konfiguracja
  Gotowe szablony są łatwe do ustawienia i użycia. Nie trzeba posiadać żadnych umiejętności projektowania czy programowania, aby uruchomić stronę na szablonie. Wystarczy zainstalować szablon, dostosować go do swoich potrzeb i dodać swoją treść.
 2. Strona na gotowym szablonie jest o wiele tańsza
  Jeśli Twój budżet jest ograniczony, to nawet płatne szablony do WordPressa będą o wiele tańsze niż zlecenie zbudowania takiej strony od zera.
 3. Różnorodność i wiele opcji
  Wśród tysięcy gotowych szablonów na pewno znajdziesz taki, który będzie Ci odpowiadał. Niezależnie czy planujesz pisanie bloga, stworzenie strony firmowej czy sklepu - są do tego gotowce.

Wady gotowych szablonów WordPress

 1. Ograniczenia w dostosowywaniu wyglądu i funkcjonalności
  W droższych szablonach mamy spore możliwości konfiguracji, tak żeby maksymalnie dopasować stronę do swoich potrzeb, ale mimo wszystko są to ograniczone opcje i może się zdarzyć, że nie będziemy w stanie osiągnąć idealnego efektu. Wtedy najczęściej decydujemy się na doinstalowanie dodatkowych wtyczek, które mogą nie być kompatybilne z szablonem i tylko pogorszyć sprawę. Jeśli nie mamy umiejętności programistycznych, to nie będziemy w stanie niektórych rzeczy przeskoczyć.
 2. Niepotrzebne funkcje obciążające stronę
  Twórcy gotowych szablonów chcą, żeby ich produkty się jak najlepiej sprzedawały, więc muszą być jak najbardziej uniwersalne. Niestety, przez to gotowe szablony mają często bardzo dużo różnych funkcjonalności, które powodują, że takie strony są bardzo ciężkie, długo się ładują i są trudne w edycji. W większości przypadków nawet jeśli nie korzystamy z tych funkcji, to nie da się ich całkowicie wyłączyć i zawsze działają w tle, obciążając naszą stronę. To może powodować m.in. długi czas ładowania strony. Niestety, ale potencjalni klienci nie będą czekać 10 sekund, aż nasza strona się załaduje.
 3. Powtarzalny wygląd
  Nie jesteśmy w stanie kupić danego szablonu na wyłączność, więc musimy pogodzić się z faktem, że będzie wiele innych firm, które będą posiadały bardzo podobne strony do naszej. Nie wygląda to najlepiej i tworzy tani wizerunek.
 4. Tanie szablony są gorsze jakościowo
  Jeśli zdecydujemy się na zakup szablonu w granicach 10-20 dolarów, to raczej nie możemy oczekiwać wysokiej jakości kodu. Oprócz samego wizualnego aspektu (rozjechana strona) dochodzi kwestia SEO. Strony bez semantycznego kodu HTML są bardzo źle pozycjonowane. Bez sensu zaoszczędzić na stronie, tylko po to, żeby potem wydać worek pieniędzy na SEO, bo strona utrudnia pozycjonowanie.

Aktualnie na rynku jest bardzo dużo osób czy firm, które proponują stworzenie strony na WordPressie. Musimy mieć świadomość, że spora ich część oferuje wdrożenie na gotowym szablonie i niestety też bardzo często nie posiada podstawowych umiejętności programistycznych, tak żeby poradzić sobie z niestandardowym dopasowaniem, czy rozwiązaniem późniejszych problemów. Jeśli dostaniesz ofertę na stronę poniżej 3000 zł netto, to na 90% będzie to strona na szablonie.

Strona na WordPress tworzona od zera

Jak wygląda stworzenie od zera strony opartej o WordPress? Tworzymy stronę internetową krok po kroku. Zanim w ogóle przejdziemy do WordPressa i wdrażania czegokolwiek, najpierw musi powstać projekt graficzny naszej strony (zależnie od budżetu może poprzedzić go też makieta UX i UI). Dopiero po akceptacji layoutu przechodzi się do jego wdrażania, czyli przełożenia go na indywidualny szablon WordPress i tym zajmuje się już programista.

Zalety stron tworzonych od zera

 1. Unikalny design
  Zanim Twoja strona trafi do programisty, zajmuje się nią projektant (web designer). Na tym etapie masz o wiele większy wpływ na wygląd strony, niż w przypadku kupionego szablonu. Powstanie projekt szyty na miarę, który będzie idealnie dopasowany do Twojego biznesu.
 2. Dopasowanie do naszych potrzeb
  Indywidualne wdrożenia projektów do WordPressa to strony budowane od zera, więc posiadają one dokładnie tyle funkcji, ile jest nam potrzebne. Nie mamy tak jak w przypadku gotowych szablonów paczki dodatkowych funkcjonalności, z których nigdy nie skorzystamy, a które będą spowalniały działanie naszej strony.
 3. Lepsza jakość i struktura kodu
  Kiedy tworzymy stronę od zera, mamy realny wpływ na to jak będzie działała. Sprawny programista stworzy stronę w taki sposób, że będzie działała poprawnie, nie będzie się rozjeżdżała i będzie dobrze zoptymalizowana - co wpłynie na szybkość działania oraz ułatwi późniejsze pozycjonowanie.
 4. Skalowalność
  Stronę od zera możemy stworzyć w taki sposób, żeby była elastyczna i modułowa. To znaczy, że w późniejszym czasie możemy ją rozwijać, dodawać nowe funkcjonalności (np. sklep) i nie ograniczają nas założenia gotowego szablonu. Taka strona może rosnąć razem z Twoim biznesem.
 5. Bezpieczeństwo
  Jest to bardzo ważna kwestia przy budowie strony internetowej. Przy stronach tworzonych od zera istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się luk w bezpieczeństwie. Są one tworzone na konkretne potrzeby i nie posiadają nadmiarowego kodu, nie są też zależne od tylu dodatkowych wtyczek, które mogą generować ryzyko zainfekowania strony.

Wady stron tworzonych od zera

Właściwie jedyną wadą są wyższe koszty. Do stworzenia dobrej strony potrzebujemy projektanta oraz programisty (czasem występują w jednej osobie, ale na to trzeba trochę uważać) oraz kilkudziesięciu godzin pracy. Taka strona będzie więc kosztowała kilka tysięcy (i to raczej nie dwa czy trzy).

Podsumowanie

Uważam, że gotowe szablony są dobrą opcją na start, jeśli posiadamy bardzo ograniczony budżet, a musimy już rozpocząć promocję naszego biznesu w internecie. Bardziej ambitni przedsiębiorcy mogą nawet poświęcić trochę czasu, obejrzeć darmowe kursy na YouTube i postawić taką stronę na szablonie samemu, bez zatrudniania programistów. Musimy jednak mieć świadomość z jakimi ograniczeniami i wadami wiąże się korzystanie z gotowych szablonów. Niestety, z moich obserwacji rynku wynika, że twórcy stron internetowych nie próbują w żaden sposób edukować klientów i ludzie często decydują się na takie rozwiązania, bo nie do końca wiedzą na czym to polega i czego można się spodziewać (przeczytaj także: "Dobry wykonawca strony internetowej - na co zwrócić uwagę?"). Bardzo częstym scenariuszem jest chęć zaoszczędzenia i zamówienie pierwszej strony właśnie w ten sposób, a później kiedy jesteśmy niezadowoleni szukamy kogoś, kto taką stronę naprawi i finalnie wydajemy na poprawki na przestrzeni czasu więcej, niż wydalibyśmy pierwotnie na stronę stworzoną od zera.

Czasem jednak lepiej jest zainteresować się tematem i wydać więcej, ale mieć stronę, która spełnia nasze oczekiwania, wygląda i działa tak jak chcemy, jest łatwa w obsłudze zarówno przez nas jak i potencjalnych klientów, dobrze się pozycjonuje i można ją łatwo łączyć z zewnętrznymi platformami (np. do newsletterów, czy Google Ads). Ja już od dłuższego oferuję wyłącznie strony tworzone od zera, bo wiem że długofalowo sprawdzają się moim klientom o wiele lepiej, niż gotowce.

Jeśli Ci się spodobało, udostępnij: 
Natalia Jaguś
Natalia Jaguś
Cześć! Dzielę się tutaj wiedzą na temat grafiki oraz stron internetowych. 
Więcej o mnie
Potrzebujesz profesjonalnej grafiki lub strony internetowej? 
Skontaktuj się
Copyright © 2023 Natalia Jaguś | Wszelkie prawa zastrzeżone
magic-wandlaptop-phonerocketsmilecrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram