Natalia Jaguś logo
Dobry wykonawca strony internetowej - na co zwrócić uwagę?
22 października 2022

Dobry wykonawca strony internetowej to towar deficytowy, który dość ciężko jest znaleźć 😉 Każdy, kto kiedykolwiek zlecał stworzenie strony internetowej przekonał się, że na rynku jest bardzo dużo ofert. Odpalamy wyszukiwarkę, gdzie otrzymujemy tysiące wyników, albo pytamy w grupie na Facebooku i zostajemy zasypani wiadomościami od freelancerów czy agencji. Jeśli dopiero poszukujesz wykonawcy, albo jesteś w trakcie realziacji i nie wiesz, czy dobrze trafiłeś, to czytaj dalej 🙂

Freelancer czy agencja?

To właściwie jest temat na oddzielny artykuł, ale można w dużym skrócie przedstawić plusy i minusy obu opcji. Freelancer jest zazwyczaj pojedynczą osobą, która realizuje dla Ciebie sama całą usługę, natomiast agencja to cała firma, gdzie Twoim zleceniem prawdopodobnie będzie zajmowało się kilka osób.

Pierwszą i główną zaletą podjęcia współpracy z freelancerem będzie cena. Twoją stroną zajmuje się jedna osoba, a nie kilka, które muszą zarobić na swoją wypłatę i zysk pracodawcy, więc co za tym idzie, usługi freelancera będą tańsze. Możesz też liczyć na bardziej indywidualne podejście i z reguły lepszy kontakt, bo w agencjach najczęściej współpracuje się z project managerem, a nie bezpośrednio z osobą wykonującą stronę. Jeśli freelancer jest długo na rynku, to świadczy to o tym, że raczej zna się na swojej pracy, bo konkurencja jest spora. Minusem może być czas realizacji (choć nie zawsze), bo jeśli freelancer jest jeden, to musi dzielić czas na wszystkie swoje zlecenia. Trzeba też wziąć pod uwagę, że zawsze mogą zdarzyć się jakieś losowe wypadki, jeśli coś przydarzy się freelancerowi i stracisz z nim kontakt, to projekt staje w miejscu. W agencji zawsze będą jakieś osoby, które będą mogły kontynuować Twoje zlecenie. Dlatego bardzo ważne przy współpracy z freelancerem jest rejestrowanie wszystkich usług związanych ze stroną na siebie. Jeśli domenę i hosting do Twojej strony zarejestruje freelancer na swoje dane i coś mu się stanie, to możesz utracić na zawsze dostęp do swojej strony internetowej. Więcej o domenach i hostingu przeczytasz tutaj - Co to jest hosting i domena?

Jeśli chodzi o agencje, to raczej możesz czuć się bardziej kompleksowo i profesjonalnie zaopiekowany. Często jednak jest to tylko wrażenie niemające wiele wspólnego z rzeczywistością 🙂 Jest na rynku sporo agencji, których głównym celem jest napędzenie sobie klientów i liczy się tam ilość, a nie jakość. Jeśli jednak trafisz na agencję z prawdziwego zdarzenia, to faktycznie usługa będzie bardziej rozbudowana, bo na pokładzie będzie grafik, UX designer, copywriter, programista, tester i spinający wszystko project manager. Ciężko, żeby jeden freelancer łączył w sobie tyle kompetencji. Pytanie tylko, czy Twoja strona będzie na tyle skomplikowana, że będzie potrzebna aż tak rozbudowana obsługa. Zaangażowanie osób na tylu stanowiskach generuje spore koszty i zwykła strona internetowa może zostać wyceniona nawet na 10 000 czy 20 000 zł.

jaki wykonawca strony internetowej

Czy dobrze jest kierować się ceną?

Cena bardzo często jest głównym argumentem za lub przeciw. W branży stron internetowych jednak widełki ofertowe potrafią być skrajne i nie jest tu mowa o różnicy rzędu 200 zł. Na takie samo zapytanie początkujący freelancer może podać wycenę 600 zł, a duża agencja 60 000 zł. Z czego więc wynika aż tak drastyczna różnica?

Po pierwsze z kompetencji. Osoba, która dopiero zaczyna tworzyć strony internetowe nie ma jeszcze zebranego doświadczenia, nie mówiąc już o ogromnych ilościach osób, które dopiero uczą się tworzenia stron internetowych i już oferują swoje usługi. Natomiast w topowych agencjach będą zatrudnieni specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, a więc jakość ich usług będzie wyższa, a to kosztuje. To samo tyczy się różnic między samymi freelancerami, Ci którzy są już dłużej na rynku będą kosztowali więcej, bo lepiej się na tym znają.

Po drugie z kompleksowości realizacji. Tak jak wspominałam wyżej, na pokładzie agencji będzie cały zespół z różnymi kompetencjami, dzięki czemu Twoja strona będzie dopracowana pod wieloma różnymi aspektami - strategii, designu, tekstów czy kodu. Tak samo jeśli trafisz na freelancera, który będzie dobrze łączył różne te kompetencje - doradzi, zaprojektuje stronę zgodną ze standardami i jeszcze poprawnie ją zakoduje, to jego czas pracy będzie po prostu droższy.

Nie chcę podawać tutaj konkretnych cen, bo każda strona zawsze powinna zostać wyceniana indywidualnie, ale można założyć, że profesjonalna strona firmowa u dobrego freelancera raczej nie będzie kosztowała mniej niż 3500 zł netto, a w dobrej agencji może to być nawet dwa razy więcej. I raczej nie jest tu mowa o bardzo skomplikowanym serwisie. Strony poniżej 1000 zł są oferowane raczej przez osoby czy firmy początkujące, których umiejętności odbiegają jeszcze od branżowych standardów i jeśli zależy nam na profesjonalnej obsłudze, to starajmy się je omijać. Jeśli zaoszczędzimy i skorzystamy z takich usług, to możemy skończyć ze stroną, która będzie dla nas problemem. Bardzo często taki początkujący wykonawca nie będzie nawet w stanie wytłumaczyć Ci z czego wynika niska cena, bo sam nie ma świadomości o wszystkich aspektach, na jakie trzeba zwrócić uwagę.

Umiejętności techniczne przy wykonywaniu stron internetowych

Na rynku jest bardzo dużo wykonawców, którzy ukończyli krótki kurs internetowy i w jego efekcie wychodzą z ofertą czegoś, co lubię nazywać "technicznymi potworkami". Do stworzenia dobrze działającej strony internetowej potrzeba doświadczenia i umiejętności. Jeśli tego brakuje, to powstanie strona, która będzie ładowała się kilka minut, nie będzie wyświetlała się poprawnie na telefonach, jakakolwiek edycja będzie utrudniona, a pozycjonowanie niemożliwe ze względu na ilość błędów technicznych. Zapytaj się, w jakich technologiach dokładnie pracuje wykonawca. Jeśli tworzy strony na WordPressie, to czy oprócz instalowania i edytowania motywów ma znajomość chociaż HTML i CSS, nie mówiąc już o JavaScript czy PHP. Jeśli nie, to prawdopodobnie nie będzie w stanie potem dokładnie edytować takiej strony, czy dopasować jej pod Twoje potrzeby, albo zoptymalizować pod szybkie działanie. Jeśli do nawet najmniejszej rzeczy wykonawca musi doinstalować nową wtyczkę, to spodziewaj się, że Twoja strona prędzej czy później nie będzie się nadawała do użytku, a osoba z większymi umiejętnościami nie weźmie jej nawet na poprawki. Miewałam klientów, którzy zaoszczędzili na pierwszej stronie, a potem musieli zamawiać drugą, bo tamta się do niczego nie nadawała. Rekordowy wynik miała firma, która zamówiła po kolei 3 tanie sklepy internetowe, które po czasie przestawały działać, tylko po to, żeby w końcu za 4 razem wydać odpowiednią kwotę na dobry sklep, na którym pierwotnie chcieli oszczędzić, a do tego dołożyli.

Sprawdź portfolio wykonawcy

Bardzo dużo o jakości pracy potencjalnego wykonawcy powie jego portfolio. Jeśli ktoś oferuje strony internetowe, to raczej powinien posiadać także swoją, a na niej przykłady realizacji. Przejrzyj dokładnie pokazane strony, nie tylko pod kątem wizualnym, ale także technicznym. Nie musisz znać się na programowaniu, żeby otworzyć daną stronę na telefonie i zobaczyć, czy wszystko wyświetla się poprawnie. Zobacz, czy strona nie ładuje się za długo. Możesz też sprawdzić ją w bezpłatnym narzędziu GTMetrix (https://gtmetrix.com/) gdzie po wklejeniu linku pokaże się ogólna ocena techniczna strony. Bardzo często można się zdziwić jakie wyniki otrzymują strony internetowe zrealizowane przez "profesjonalne" agencje czy freelancerów 😉 Moje portfolio znajdziesz tutaj: https://nataliajagus.com/portfolio/

Zwróć uwagę na sposób przygotowania oferty i wyceny

To w jaki sposób wykonawca strony internetowej podejdzie do przygotownia dla Ciebie oferty bardzo dużo mówi o jego sposobie pracy i to, czy taka realizacja jest przez niego w jakikolwiek sposób przemyślana. Jeśli dodasz zapytanie np. na grupie na Facebooku na zasadzie "poszukuję wykonawcy strony internetowej dla firmy transportowej" i to będą jedyne informacje, a pod postem pojawią się komentarze już z konkretną kwotą typu "zapraszam, wykonam stronę za 1500 zł" to możesz od razu takie oferty zignorować. Jeśli taka osoba nie zna jeszcze szczegółów i już pojade konkretną cenę, to prawdopodobnie zajmuje się masową produkcją jednakowych stron, które nie spełniają żadnego celu. Profesjonalny wykonawca dokładnie ustali z Tobą po co jest ta strona, co ma się na niej znaleźć, jakie zakładki, funkcjonalności i dopiero na tej podstawie przygotuje dla Ciebie wycenę. Im więcej pytań tym lepiej. Ja dla swoich klientów mam przygotowany brief, który można wygodnie wypełnić w formie formularza. Po zebraniu z niego informacji zazwyczaj mam jeszcze kilka pytań i dopiero wtedy przedstawiam ofertę. Profesjonalny wykonawca strony internetowej najczęściej podpisze też z Tobą umowę.

wykonawca strony internetowej

Sprawny kontakt i dotrzymywanie terminów

Dwie rzeczy (poza samą usługą), na które zwracaja uwagę moi klienci, kiedy zaczynają ze mna współpracę to bardzo sprawny kontakt i terminowe realizacje. Po wiadomościach, które od nich otrzymuję, często łapię się za głowę jak wyglądają branżowe standardy, czy raczej ich brak. Twój wykonawca powinien być z Tobą w kontakcie. Jeśli czekasz na odpowiedź na jednego maila tydzień - coś jest nie tak. Jeśli coś było obiecane na konkretny termin, a po stronie wykonawcy cisza i musisz się przypominać, albo po raz kolejny terminy są przez wykonawcę przekładane - to jest czerwona flaga i na pewno nie chcesz pakować się we współpracę, która w ten sposób wygląda. Moi klienci zwracają uwagę na terminowość i sprawny kontakt jako wartość dodaną:

"Bardzo dużym zaskoczeniem było też terminowe wykonanie projektu - dokładnie tak, jak to określała umowa. Na pewno będę wracać i polecać innym 🙂"

Bardzo dużym komfortem będzie dla Ciebie, jeśli wykonawca na bieżąco będzie Cię informował o postępach prac. Zwróć też uwagę, czy komunikuje się z Tobą w sposób dla Ciebie zrozumiały. Wykonawcy często mają tendencję do przytłaczania klientów trudnymi sformułowaniami. Zadbaj więc o to, żebyś czuł się pewnie w tej współpracy. Poniżej znów odwołam się do jednej z opinii moich klientów:

"[...] do tego Pani Natalia pozostawała ze mną w stałym kontakcie, dzieliła się swoimi spostrzeżeniami, udzielała własnych wskazówek i odpowiadała mi cierpliwie na wszystkie pytania, rozjaśniając wątpliwości i uzupełniając braki w mojej wiedzy. [...] Życzyłabym sobie, aby każdy usługodawca na rynku uznawał taki model współpracy za właściwy."

Rekomendacje, rekomendacje i jeszcze raz rekomendacje

Zanim zaczniesz poszukiwania wykonawcy strony internetowej w Google, OLX czy na grupach ogłoszeniowych, spróbuj dodać post z pytaniem na swoim profilu na Facebooku, czy ktoś z Twoich znajomych ma do polecenia kogoś takiego. Na pewno w gronie znajomych znajdziesz różne osoby, które mają swój biznes, zamawiały strony internetowe i mają te szlaki już przetarte. Często widzę takie posty (bo zazwyczaj jestem do nich przywoływana 😅) i zawsze mają spory odzew. Takie grono wykonawców jest wtedy już bardzo zawężone, a opinie o współpracy są sprawdzone, bo otrzymujesz je od swoich znajomych. Prawda jest taka, że osoby, które dobrze wykonują swoją pracę, są rzetelne i terminowe mają swoich klientów wyłącznie z rekomendacji i nawet nie reklamują się w innych miejscach. To do takich osób warto docierać i powierzać im temat swojej strony internetowej.

Jeśli Ci się spodobało, udostępnij: 
Natalia Jaguś
Natalia Jaguś
Cześć! Dzielę się tutaj wiedzą na temat grafiki oraz stron internetowych. 
Więcej o mnie
Potrzebujesz profesjonalnej grafiki lub strony internetowej? 
Skontaktuj się
Copyright © 2023 Natalia Jaguś | Wszelkie prawa zastrzeżone
magic-wandlaptop-phonerocketsmilecrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram